Zioła jako istotny atrybut lecznictwa?

Z czym asocjuje się ziołolecznictwo? Pierwsze skojarzenie to leczenie ziołami i tak jest również rzeczywistości. Zioła w medycynie grają znaczącą rolę z przyczyny ich wielorakich funkcji oraz właściwości. W jakim miejscu można odszukać dobre zioła? Wolno je znaleźć wszędzie: od pól oraz łąk, po lasy i góry aż do nabrzeży nadmorskich.

Czy istnieją gatunki ziół, jakie są nadzwyczaj do siebie podobne jednakże jedne są w stanie być zagrożeniem dla zdrowia a drugie wprost przeciwnie? Z ziołami jest jak ze zwierzętami, istnieje dużo rodzajów oraz niejednokrotnie co poniektóre gatunki ze względu na krewne pokrewieństwo są do siebie pokrewne – sprawdź halucynki. Jedyne, co może je odróżnić to występowanie w rozmaitym klimacie oraz miarodajne pomniejsze różnice w fizjonomii. Jako przykład zioła podobnego, niemniej jednak posiadającego te same właściwości lecznicze wolno podać rumianek alpejski oraz rumianek patagoński.

Te zioła w medycynie grają mniejszą rolę niż na przykład szałwia czy dzika róża, ale w lokalnej tradycji medycznej (Patagonia, Szwajcaria, Austria) są one ważnym detalem w domowej medycynie.

Niejednokrotnie zioła te pojawiają się jako motywy roślinne na herbach czy też nawet godłach poszczególnych miast i prowincji. Następne skojarzenie związane ze słowem ziołolecznictwo to domowa medycyna alternatywna. Gorące ziołowe herbatki, mocniejsze marynaty w daniach dla osób chorych czy też wyciągi z ziół w postaci olejków służących zazwyczaj jako podgrzewacze dla ciała.

Łączy się to również ze starszymi damami ze wsi, jakie wychodzą na kompletne dnie do lasów w poszukiwaniu poprawnego zioła, żeby potem przyrządzić z nich jakieś lekarstwa na czarną godzinę. Zioła w medycynie wzięły swój początek najprawdopodobniej albo jeszcze w starożytnej Mezopotamii albo w starożytnych Chinach. Najszybciej wydaje się prawdopodobna ta druga wersja, ze względu na wszechstronność Chińczyków oraz pomysłowość oraz zdolność eksperymentowania. Ziołolecznictwo nie było dziedziną, jaka powstała na przełomie kilku lat. Czas pomocny na powstanie tej dziedziny medycyny musiał trwać kompletne wieki, ze względu na bogactwo ziół w świecie przyrody i ze względu na czas obserwacji, w jaki sposób organizm ludzki odpowiada na daną roślinę.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz