Zamknięty czy otwarty kominek – który będzie lepszy

Wybierając kominek do montażu w domu właściciele mają wiele opcji do dyspozycji. Kominki gdańsk oferowane są w niezliczonej ilości modeli i wzorów, różniących się zarówno wielkością i parametrami, jak również wyglądem zewnętrznym. Duże znaczenie odgrywa również to, czy taki kominek wykorzystany ma być w formie źródła ogrzewania, czy pełnił będzie tylko rolę dekoracyjną.

Aktualnie coraz częściej takie kominki wykorzystuje się do zapewnienia we wnętrzu temperatury do funkcjonowania, z tego też powodu trzeba to również uwzględnić podczas wyboru. Jedną z ważniejszych spraw jest to, czy konstrukcja kominka ma być zamknięta czy otwarta. Oba rozwiązania mają szereg zalet i wad, i oba sprawdzają się doskonale w wielu domach. kominki dovre otwarte mają przede wszystkim funkcję dekoracyjne. Palenisko jest w nich umieszczone przeważnie na środku, a dzięki temu, że drewno się pali swobodnie, to większość ciepła wylatuje kominem na zewnątrz.

Sprawność takiego kominka można podnieść wykonując dużą, masywną obudowę, która po ogrzaniu wolno będzie oddawała zgromadzony zapas energii. Zupełnie odmienną konstrukcję mają kominki hajduk. W ich przypadku palenisko zrobione jest ze stali lub żeliwa, z użyciem szklanych szyb. Przez to takie modele są dużo bardziej sprawne, a dodatkowo mogą być znacznie skuteczniej wykorzystywane do celów grzewczych. Duże znaczenie ma rodzaj materiału, z którego będą zrobione. Stal mniej kosztuje, ale daje duże możliwości jeżeli chodzi o wzory, z kolei żeliwo ma znacznie lepsze parametry.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz