Zalety i wady stosowania przewiertów sterowanych

Kładzenie nowych instalacji gazowych, wodnych czy energetycznych jest dużym wyzwaniem dla projektantów oraz inżynierów. Niejednokrotnie pojawiają się na ich drodze najróżniejsze budynki, ulice albo tory kolejowe, czy nawet naturalne przeszkody, takie jak rzeki albo góry. Pokonanie tego wszystkiego niedawno jeszcze wiązało się albo z koniecznością zrobienia jakiegoś przekopu, albo, jeśli się dało, {w jakiś sposób ominięcia|ominięcia w jakiś sposób. Lecz żeby taki problem rozwiązać sięgnąć można również po zaawansowane rozwiązania technologiczne, to znaczy przewierty sterowane.

Przewierty po raz pierwszy zaczęto stosować przed kilkudziesięciu laty, od tego okresu maszyny do takich zadań bardzo się rozwinęły i jest też ich większa dostępność. Ale ich dużą wadą nadal jest wysoka cena, przez co tylko większe firmy mają możliwość ich kupna. Ale dla inwestorów dużo ważniejsze są plusy, a tych jest faktycznie sporo. przewierty sterowane w zasadzie są bezinwazyjne, wykonywać je można bez patrzenia na to, co jest zrobione na górze. Nie ma żadnego kopania, nie trzeba tamować ruchu pojazdów na długi okres czasu, bowiem wszystko załatwia specjalistyczny sprzęt. Przez to przeciski kretem są coraz chętniej wybierane jako alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań, chociaż do zachodnich krajów brakuje nam jeszcze sporo.

Jak można zobaczyć w statystykach, ilość przewiertów sięga tam nawet siedemdziesięciuprocent spośród wszystkich tego typu robót, natomiast u nas jest to kilka razy mniej. Ale mając na uwadze popularność tej metody spodziewać się należy, że te statystyki się poprawią.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz