Ważne wiadomości związane z rozszerzaniem diety niemowlaka

Podstawowe informacje związane z rozszerzaniem diety niemowlaka muszą być czymś priorytetowym dla świeżo upieczonych matek. Na szczęście, rośnie świadomość na temat tego, jak ważne są początkowe nawyki żywieniowe, ale też to, by w rozszerzaniu diety utrzymać odpowiednią sekwencję. W Internecie nie brak miejsc, w jakich można wyszukać wskazówki ekspertów. Jeśli w takim razie młode matki będą miały jakieś rozterki, to zawsze mają okazję korzystać z pomocy innych. I uzyskać zapewnienie, że w odpowiedni sposób zajmują się własnym maluszkiem.

Wprowadzenie pokarmów stałych do diety dziecka, określane także jako rozszerzanie diety to bardzo ważny moment. Można je zastosować obok mleka matczynego lub mleka modyfikowanego oraz powoli je zastąpić. Ten etap może trwać od około pół roku do dwóch lat, ale może i potrwać dłużej. W pierwszej kolejności niemowlę poznaje nowe smaki, zapachy, tekstury pokarmów. Powoli będzie mogło spostrzec, że pokarmy stałe zapewniają mu uczucie sytości. Sam etap poszerzania diety jest wyjątkowo istotnym czasem w rozwoju malucha. Spróbowanie nieznanych pokarmów związane jest ze zdobywaniem nowych zdolności: wkładaniem pokarmów do buzi, przeżuwaniem, połykaniem pokarmów stałych, gnieceniem dziąsłami i językiem kawałków jedzenia, wypluwaniem, odkrztuszaniem, trzymaniem sztućców, łapaniem mniejszych elementów palcami, lub piciem z kubeczka.

W tym czasie maluch uczy się też powtarzania zachowania rodziców przy jedzeniu, a więc od razu należy jeść pokarmy wspólnie z pociechą. Trzeba podążać do wyłącznego karmienia mlekiem do 6 miesiąca życia malucha, a poszerzać dietę można dopiero po skończeniu siedemnastego tygodnia życia dziecka. WHO wskazuje, że organizm niemowlęcia jest przygotowany do jedzenia pokarmów stałych dopiero po ukończeniu szóstego miesiąca życia dziecka a także po wykazywaniu oznak gotowości do rozszerzania diety. Gotowość taka przejawia się na przykład w tym, że dziecko pewnie siedzi, nie odpycha jedzenia językiem a także trafi poszczególnymi produktami spożywczymi do ust. Wszystkie produkty należy podać stopniowo oraz obserwować dziecko. Poszerzać dietę należy od warzyw i owoców.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz