W jaki sposób i gdzie produkuje się kawę?

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, co to jest kawa. Dużo osób to właśnie od kawy rozpoczyna swój dzień. Pije się ją nieomalże wszędzie, na każdym kontynencie, w dowolnym kraju. W Polsce najpopularniejszą jest kawa parzona – taka, której fusy osadzają się na dnie filiżanki. Taki typ przygotowania kawy nie wszystkim smakuje. Nie przedstawiają sobie picia takiej kawy choćby Włosi. W każdym bo kraju są przeróżne sposoby, przeróżne metody na to, by kawę przygotować. Nieraz kawa smakuje bardziej, nieraz mniej. Zależy to bezsprzecznie od sposobu przygotowania, od typu ziarenek, od tego czy kawa jest znacznie bardziej palona czy mniej.

Każdy z nas ma swój ulubiony rodzaj kawy. Nazwa tego czarnego napoju jest wybitnie ważna. Nie wszyscy ubóstwiają gorzką, długo paloną kawę. Czasem wolimy subtelniejszy gust. Zależy to bezsprzecznie od naszych upodobań. Kochamy testować, ubóstwiamy sprawdzać smaki – oto sklep z kawą. W szeregu przypadków mamy swój ulubiony lecz wypatrujemy dalej, szukamy czegoś innowacyjnego. To niesłychanie istotne dla smakoszy kawy.

A takich degustatorów jest niezmiernie dużo. Kawę uprawia się jedynie w niektórych krajach. Jest to jednak niesłychanie dochodowy biznes. Eksportowana jest nieomalże do wszystkich krajów – Europy, Ameryki, Azji. Chyba wszyscy, w dowolnym zakątku na ziemi pijemy kawę. Rzecz jasna robimy to na rozmaite sposoby. Jednym kawa kosztuje, inni jej nie spożywają, nie piją, wyraźnie jej nie ubóstwiają. Jednakże to jedynie od nas zależy, od stworzonego przez nas smaku czy gustu czy taką kawę będziemy pić. Jeśli kawę eksportuje się nieomalże do wszystkich krajów świadczy to, że musi być produkowana w olbrzymich ilościach – i tak także jest w rzeczywistości. Każdego roku produkuje się aż 7 milionów ton kawy. To ściśle mówiąc wiele. W zależności od tego, gdzie taka kawa zostanie wyprodukowana, z plantacji jakich krajów zostanie zebrana i jak zostanie przygotowana zależy jej smak.

A smaki są niezwykle przeróżne. Pewno każdy z nas spotkał się z kawą bardziej gorzką czy taką, której smak był nieomalże słodkawy. Kawę należy potrafić przygotować. Niekiedy taki napój nie jest zbyt pyszny – musimy go odpowiednio przyprawić.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz