Śmierć w szpitalu lub ewentualnie hospicjum – jakie działania podjąć?

Kiedy napływa śmierć poza mieszkaniem, należy przygotowywać się na trochę inne procedury formalne. Zejściom w przychodniach lub ewentualnie hospicjach zawsze towarzyszą poboczne procedury, które połączone są z reguły z formalnością. Nie są to procedury, jakie specjalnie wydłużają cały proces pochówku. Są jednak potrzebne, aby udokumentować zdarzenie. W ostateczności chodzi o zgon człowieka w instytucji szpitalnej.

Ciekawostką jest fakt, że już na samym początku do pracy jesteśmy w stanie zatrudnić zakład pogrzebowy, jaki w naszym imieniu załatwi wszystkie formalności powiązane z pochówkiem. Oto poradnik, jak krok po kroku zachować się, kiedy bliska nam postać wypełniła żywota w szpitalu bądź hospicjum.

Na ogół dowiadujemy się o śmierci osoby bliskiej od doktora – telefonicznie lub też osobiście. Kiepską informację ma okazję przekazać również zarządca hospicjum. Wówczas pierwszym działaniem, jaki trzeba podjąć jest udanie się do sekretariatu oddziału szpitalnego, by dostać wypis karty zgonu. Tutaj ważna informacja – rodzina powinna znaleźć dowód osobisty osoby zmarłej, będzie on potrzebny w Urzędzie Stanu Cywilnego. Udajemy się do wyżej wspomnianego urzędu z kartą zgonu oraz argumentem osobistym denata. Jeśli zgon nastąpił w położeniu publicznym – do całego procesu włącza się prokuratura, jaka ustala, do jakiego prosektorium zostanie przewiezione ciało w celu osiągnięcia sądowej sekcji zwłok.

W nadzwyczajnych przypadkach (kiedy nie ma fundamentów kryminalnych), prokurator ma prawo przyzwolić na chowanie zmarłego bez realizowania sekcji. Wtenczas do Urzędu Stanu Cywilnego udajemy się z kartą zgonu, dowodem osobistym oraz z kartą prokuratury (otrzymujemy ją po zwieńczeniu dochodzenia). W Urzędzie Stanu Cywilnego przyjmujemy akt zgonu. W międzyczasie należy skorzystać z profesjonalnych usług zakładu pogrzebowego, który przygotowuje denata do pochówku oraz zajmie się wszelkimi sprawami przygotowawczymi do pogrzebu – wypróbuj Zakład Pogrzebowy Rzeszów. Konieczna jest także wizyta w kościele, żeby ustalić dokładną datę pochówku. Potrzebne będzie także uregulowanie spraw powiązanych z kartą mogilną, czyli miejscem na cmentarzu.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz