Rozpoczął się sezon na kleszcze. Jak uchronić się przed ukąszeniami?

Nadchodzi czerwiec, a wraz z nim wysyp kleszczy. Pajęczaki te są szczególnie niebezpieczne dla osób lubiących aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, a przenoszone przez nich choroby takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Jak uchronić się przed kleszczami? Jak zachować się w przypadku ukąszenia?

Kleszcze – wszechobecne pasożyty 

Kleszcze są pasożytami, które za pomocą aparatu żądlącego przyczepiają się do ofiary i wysysają jej krew. Choć zgodnie z popularnym mitem kleszcze bytują jedynie w lasach liściastych, badania pokazują, że niebezpieczne pajęczaki coraz częściej znaleźć można w miejskich parkach i na łąkach, gdzie czyhają na ofiary na trawie oraz liściach krzewów. Mimo że pierwsze kleszcze pojawiają się już w drugiej połowie kwietnia i pozostają aktywne aż do końca października, ich wysyp następuje w miesiącach wakacyjnych – czerwcu, lipcu oraz sierpniu. To właśnie wtedy najłatwiej jest się zarazić boreliozą – zgodnie z szacunkami 28-34% kleszczy jest nosicielami krętka borelii, bakterii wywołującej boreliozę.

Co zrobić w przypadku ukąszenia przez kleszcza?

Jeżeli zauważyłeś na swoim ciele kleszcza, nie panikuj. Jak najszybciej powinieneś usunąć pasożyta. Choć najlepiej jest skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego, możesz pozbyć się kleszcza samodzielnie, za pomocą pęsety – delikatnie złap kleszcza i wyjmij go stanowczym ruchem, starając się przy tym nie zgnieść pajęczaka. Ranę zdezynfekuj za pomocą spirytusu medycznego, a martwego pasożyta zachowaj – w przypadku ukąszenia warto jest zrobić badania DNA kleszcza, dzięki którym sprawdzisz, czy pasożyt był nosicielem boreliozy albo innej choroby. Badanie takie można przeprowadzić we Wrocławiu, więcej na stronie: https://zbadajkleszcza.pl/cena-badania-kleszcza-wroclaw/ Borelioza to ciężka w wykryciu, niebezpieczna choroba, w przypadku której ważne jak jak najszybsze podjęcie leczenia – badania DNA umożliwiają na szybkie wykluczenie zakażenia.

Jak uchronić się przed kleszczami?

Najlepszym sposobem na kleszcze jest profilaktyka. Przygotowując wycieczkę do lasu lub spacer po parku zabierz ze sobą nakrycie głowy i zasłoń takie części ciała jak łokcie, pachy, czy kostki. Zaopatrz się także w środki odstraszające kleszcze, które zaaplikuj na odsłonięte części ciała. Unikaj chaszczy, a po powrocie do domu weź prysznic i sprawdź dokładnie całe ciało, ze szczególnym uwzględnieniem włosów.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz