Rodzaje blach dachowych – którą zakupić?

Na naszym rynku jesteśmy w stanie wyróżnić następujące typy blach dachowych: tradycyjne lub tak zwane blachy dachowe odkrywczej generacji, czyli blachy dachowe termozgrzewalne. Blachy dachowe stereotypowe odnajdują swoje zastosowanie między innymi w wykonywaniu wielowarstwowych pokryć dachowych czy też izolacji przeciwwilgociowych – przetestuj pokrycia dachowe. Do produkcji pap sztampowych stosowany jest asfalt niemodyfikowany, osnowę stanowi zaś tektura budowlana o gramaturze 333g/m2 czy też 400g/m2. W zależności od typu blachy dachowe od wierzchniej i spodniej strony pokryte są one drobno lub ewentualnie gruboziarnistą posypką. Pomimo tego, że na rynku odnajdują się obecnie nowocześniejsze rodzaje pap, blachy dachowe szablonowe cieszą się rozległą popularnością, a to za sprawą ich ceny. Blachy dachowe termozgrzewalne składają się z sześciu powłok (od góry): zakład wzdłużny; posypka mineralna w przeróżnych kolorach; wodoszczelna mieszanka bitumiczna; osnowa; wodoodporna mieszanka bitumiczna; folia poliolefinowa. Różnica między tymi dwoma typami dotyczy sposobu ich układania.

Na spodniej domenie internetowej blachy dachowe zgrzewalnej umieszczona została dodatkowa warstwa asfaltu, jaka ma służyć dokładnemu sklejeniu blachy dachowe z podłożem w czasie stapiania jej palnikiem gazowym. Żeby blacha służyła nam na dłużej należy układać ją zgodnie z pewnymi prawami występującymi w sztuce budowlanej oraz w czasie służących warunków pogodowych. Miejscem, które w największym stopniu narażone jest na zniszczenie jest obróbka. Wypada tu szczególnie uważać na niedociągnięcia obróbek, aby w przyszłości wilgoć nie wywoływała zniszczeń oraz nie dostawała się do wnętrza domu. Blacha stosowana do pokrywania dachów musi mieć jednolitą strukturę, nieposiadającą załamań czy dziur. Szablonowe blachy dachowe przykleja się lepikiem bądź klejem na gorąco bądź też na zimno. Blachy dachowe termozgrzewalne natomiast przykleja się przy użyciu palników gazowych.

Reguła układania blachy dachowe polega na podgrzewaniu dolnej warstwy- bitum który się tam mieści topi się, dzięki czemu przykleja się ona do podłoża. Jednym ze sposobów układania blachy dachowe a jednocześnie na ogół stosowanym jest zgrzewanie całej szerokości rolki i przytwierdzenie jej do podłoża. Blachy dachowe posiadają tzw. zakład pod następny pas, jaki przeważnie ma szerokość od 8-10cm. By blacha położona była szczelnie należy zgrzewać ją na minimum 8cm na długości i 10cm na zwieńczeniach rolek. Aby zapobiec nadmiernemu wtopieniu się asfaltu na zgrzewie czas podgrzewania nie może być nazbyt długi.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz