Projekt gabinetu dentystycznego – na co zwracać szczególną uwagę?

Gabinet dentystyczny powinien być oświetlony dwoma źródłami światła, światłem naturalnym oraz syntetycznym. Może to i jest oczywiste, jakkolwiek z pewnością nie dla wszystkich. W szeregu przypadków zdarza się, że biurko ustawione jest tak, że dostęp do światła słonecznego jest utrudnionym, albo nie ma go w ogóle. W owym czasie użytkownik takiego biura używa oświetlenia sztucznego przez pełny dzień. Jest to nie jedynie szkodliwie dla oczu, niemniej jednak dla całego organizmu. Światło słoneczne dopasowuje skonstruowany przez nas dzienny cykl snu i czuwania. Jeśli w ciągu pracy nie mamy dostępu do naturalnego źródła światła, wówczas czujemy się zmęczeni, znużeni, a pracę wykonujemy nieprawidłowo.

Bez trudności wtedy o błędy. Biurko powinno w związku z tym stać w taki sposób, aby okna znajdowały się po przeciwnej witrynie internetowej niż wiodąca ręka. Wobec tego jednostka pisząca lewą ręką powinna mieć biurko ustawione w taki sposób, by okno znajdowało się po prawej stronie internetowej. Najgorszym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy słońce świeci komuś w plecy. Wtenczas kartka, książka, lub klawiatura komputera nie jest odpowiednio doświetlona. Co więcej, także oczy człowieka nie dostają zgodnej ilości światła, co ma okazję skutkować sennością.

Poza oświetleniem naturalnym w miejscu pracy powinno odkryć się także sztuczne oświetlenie. Prócz lampy biurkowej potrzebny jest również żyrandol, który oświetli cały pokój w trakcie pracy po zmroku – wypróbuj projekt gabinetu stomatologicznego do sanepidu. Prócz tego wybitnie atrakcyjnym rozwiązaniem jest postawienie chociaż jednej lampy stojącej. Ma prawo ona stać przy biurku, przy stoliku do kawy, albo obok kanapy, jeżeli taka mieści się w gabinecie. Lampy stojące wyglądają wybitnie dostojnie. Nadają posiadaczowi gabinetu powagi. Poza tym są rzeczowe. Wybór rzeczowych lamp i żyrandoli zależy już w głównej mierze od gustu. Nowoczesne meble są niesłychanie rzeczowe. Większość lamp stworzona jest tak, iż z łatwością wolno regulować jej wysokość oraz kąt pod jakim świeci. Funkcjonalność mebli wzorowanych na stylach sprzed epoki modernizmu jest znacznie mniejsza. Urzekają tudzież klasycznym pięknem i bogatym ornamentyką, jakiego na trudno wypatrywać w dzisiejszych projektach.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz