Okna oraz parapety w trakcie remontu lokalu mieszkalnego

Przy okazji ocieplania ścian w domu, nie wolno zapomnieć o oknach. W starych mieszkaniach są one wielokrotnie w takim stanie, iż najodpowiedniej je wymienić, bo mimo ocieplania ścian- poprzez nieszczelne okna ucieka ogrom ciepła. Warto też wziąć pod szczególną uwagę względy estetyczne- stare okna w innowacyjnej elewacji będą psuły cały wynik.

Nowatorskie okna powinno się zamontować przy zewnętrznej płaszczyźnie ściany. Uniknie się w ten sposób mostków w otoczeniach ościeży. To przykre wymiana okien (oraz drzwi) łączy się z pomocniczymi kosztami, na które nie każdy może sobie pozwolić. Najzyskowniej ze względów cieplnych jest bez pośpiechu zdemontować te elementy i przesunąć je do linii ocieplenia. Jeżeli nie można ich zdemontować lub ewentualnie istnieje ryzyko ich uszkodzenia, powinno się ocieplić ościeża. Żeby udało się zmieścić tam grubszą warstwę ocieplenia, tak by nie zasłaniała całej ościeżnicy, należy skuć tynk. Będziemy także mieli wtedy możliwość sprawdzenia, w jaki sposób jest uszczelniony styk okna oraz muru.

Najprawdopodobniej będą to pakuły z wełny bądź też zwinięty papier. Należy tę ‚izolację’ usunąć, a powstałą szparę uszczelnić pianką poliuretanową. W większości wypadków jest tak, że stare parapety nie nadają się już do powtórnego montażu. Jest to spowodowane ich stanem i szerokością. Gdy dom jest wykańczany okładziną winylową, wielokrotnie jej producenci mają w swojej szerokiej ofercie gotowe prefabrykowane parapety – więcej na marki drzwi. Kiedy dom dopieszcza się oblicówką drewnianą, można zastosować parapety z PCW, aluminium bądź też stalowe.

W trakcie montażu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by przestrzeń pod parapetem była odpowiednio zaizolowana, a wiatroizolacja zapewniała szczelność. Przy zmianie miejsca okien dojdzie jeszcze jeden kłopot- konieczność wymiany parapetów wewnętrznych. Ewidentnie to wszystko wiąże się również z kosztami i nie wszystkich nas na to stać. Dookoła parapetów można także użyć ocieplenia. Materiał ociepleni owy dopieszcza się listwami fasadowymi proponowanym wspólnie z elementami istotnymi przez firmy sprzedające elewacje na ruszcie lub obróbkami blacharskimi. Do przymocowania szczegółów osłonowych potrzebny jest ruszt dystansowy. To naturalnie dzięki niemu okładzina nie będzie lgnęła do warstwy izolacji.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz