Ochrona środowiska i odnawialne źródła – czemu należałoby z nich korzystać?

Ochrona środowiska jest dziś niezmiernie kultowym hasłem, z którym napotykamy się w wielu punktach. Tak w zasadzie nie jest ona równoznaczna z ochroną środowiska, jaka stanowi wyłącznie jej część.

Nauka ta jest bardzo karkołomna i stanowi połączenie paru innych. W realności zajmuje się ona badaniem wybitnie złożonych stosunków, jakie panują w naturze między poszczególnymi organizmami i ich wpływaniem na otoczenie życia. W jaki sposób w takim razie widać, przesłanie słowa ekologia wykracza poza to, które jest najbardziej legendarne i zazwyczaj używane. Większość ludzi pojmuje ją bo wyłącznie jako naukę o ochronie środowiska, a tak w zasadzie ta druga jest częścią ekologii.

Tak czy inaczej, troszczenie się o środowisko naturalne musi odgrywać w naszym życiu dużą rolę. Stopień degradacji przyrody jest gigantyczny, a wraz z jego postępem obserwujemy wzrost zachorowań na różnorodne choroby, w tym nowotwory oraz alergie – sprawdź montaż paneli fotowoltaicznych. Dziś bardzo trudno jest odszukać bez zarzutu czyste zbiorniki wodne, a powietrze, jakim oddychamy są pełne zanieczyszczeń w postaci złośliwych gazów przemysłowych, dymów i pyłów. Nieodnawialne materiały energetyczne, takie jak węgiel kamienny oraz brunatny, ropa naftowa, rudy uranu – w nieodległej przyszłości będą musiały być w niedalekiej przyszłości zastąpione alternatywnymi źródłami energii, takimi jak promieniowane słoneczne, wiatr, woda, biomasa, czyli odnawialnymi.

W oparciu o jedną z nich – energię słoneczną – działa instalacja fotowoltaiczna, wytwarzająca ciepło słoneczne w energię do nagrzewania wody. Od kilkunastu lat zdobywająca w naszym państwie popularność ze względu na możliwość obniżenia opłat za energię elektryczną nawet do 70% w skali roku. Instalacja fotowoltaiczna, tak jak fermy wiatrowe nie są tanimi inwestycjami, za to oszczędności jakie przynoszą swoją pracą są bardzo gigantyczne. Ochrona środowiska popiera rozwój techniki używającej odnawialne źródła energii, urządzenia nie emitują bo do atmosfery szkodliwych substancji, co ma wpływ na czystość powietrza. Własną działalnością człowiek już w wielu punktach ziemię zniszczył. Być może to ostatni dzwonek, by pomyśleć o odszkodowaniu, dopóki jest to dopuszczalne.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz