Kolagen – zatroszcz się o to, by był w Twoim organizmie

Kolagen jest białkiem prostym, które składa się wyłącznie z aminokwasów o włóknistej budowie. W ciele tworzą one długie spirale zwane łańcuchem polipeptydowym. Jego kluczową funkcją jest utrzymywanie sprężystości cery. Działa też wspomagająco na procesy regeneracji oraz gojenia się ran. Stosuje się go również w sytuacjach zapotrzebowania odnowy kości i stawów, na przykład w trakcie złamań. Pomiędzy dwudziestym pierwszym a dwudziestym piątym rokiem życia pomału zaczynamy tracić kolagen. Jego niedobór ma prawo być bardzo niepokojący dla stworzonego przez nas organizmu, właśnie dlatego należałoby zawczasu pomyśleć o jego zaopatrywaniu. Istnieje kilka sposobów na dostarczenie kolagenu do stworzonego przez nas ciała. Jednym z nich jest zastosowanie suplementów diety w postaci tabletek. Inną metodą jest używanie specjalistycznych preparatów zawierających kolagen. To odpowiedni sposób, ponieważ w drogeriach i aptekach dostępny jest gigantyczny wybór marek wytwarzających preparaty z kolagenem.

Jesteśmy w stanie skompletować naszą przejrzystą kosmetyczkę wybierając Colvita, toniki, kremy i balsamy. To kompleksowa ochrona stworzonego przez nas organizmu. Jako że konstrukcja kolagenu ma charakter włóknisty, jest to jeden z ostatecznych składników narządów. W ten sposób kreuje struktury ich błon zewnątrz i śródnarządowych. W jego budowie bierze udział aż dziewiętnaście rozmaitych aminokwasów.

Większa część z nich jest przyporządkowana wyłącznie budowie kolagenu. Naukowcy stwierdzili, iż nadrzędne procesy starzenia odbywają się w tkance łącznej, na którą składa się naturalnie kolagen. Polegają one na transformacji kolagenu zawartego w tkance łącznej z postaci rozpuszczalnej do nierozpuszczalnej. W efekcie tej metamorfozy dochodzi do zwiotczenia skóry i utraty zdolności pęcznienia, albowiem zmniejsza się zdolność do wiązania wody w organizmie ludzkim. Stąd skóra tracie własne nawilżenie. Jest to proces naturalny, lecz współczesna kosmetyka nie akceptuje tego stanu rzeczy, wobec tego powstaje coraz to szersza gama preparatów zawierających oczywisty kolagen. Kosmetolodzy faworyzują używać kolagenowe żele do mycia a też kolagenowe kremy pielęgnacyjne.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz