Jakie zioła uznawane są za lecznicze?

Ziołolecznictwo na długie lata zeszło w zapomnienie, wyparte przez medycynę opierającą się na sztucznej produkcji lekarstw. Zioła uznano w owym czasie za mało pewny środek leczenia, a część autorytetów medycznych z przełomu XIX oraz XX w. twierdziła nawet, że są niezwykle niezdrowe i trujące.

W dzisiejszych czasach aliści zioła z powrotem uzyskują odpowiednią sobie rangę we współczesnej medycynie dzięki popularyzowaniu medycyny naturalnej. Zioła warto jest wykorzystywać w przypadku wszelkich lżejszych chorób. Nie mają bowiem tak restrykcyjnych ubocznych środków działania jak większość leków. Część współczesnych internistów oraz pediatrów rekomenduje nawet w wypadku infekcji korzystanie z ziół oraz zdecydowanie odradza stosowanie antybiotyków.

Na przykład, w przypadku infekcji oraz zapaleń gardła oraz migdałków czy anginy, doktorowie polecają płukanki z szałwi, która ma silne działanie ściągające, bakteriobójcze oraz przeciwzapalne. Jednakże zdarza się w szeregu przypadków, że same zioła nie wystarczają i terapię trzeba wspomagać antybiotykami. Polska jest krajem o bardzo bogatej oraz różnorodnej faunie. Na jej obszarze występuje niesłychanie wiele roślin o atrybutach leczniczych. Zioła w naszym kraju pojawiają się zarówno w przyrodzie, np. na łąkach czy w lasach. Ze względu na korzystne warunki geograficzne także uprawia się je w hodowlach.

Najpopularniejsze polskie zioła znajdują zastosowanie zarówno w medycynie, jak oraz w kuchni – przetestuj też sklep konopny. Są to m.in. bazylia, tymianek, kminek, koper, pietruszka, majeranek, rumianek, szałwia, tymianek oraz mięta. Przetwarza się je, np. suszy bądź mieli i wyprzedaje po pewnym czasie w formie przypraw bądź też wiąże w pęczki i sprzedaje się je w oczywistej formie. Z wielu ziół produkuje się też napary i herbaty, np. z szałwi oraz rumianku. Inne legendarne i cenione polskie zioła to dzika róża, jałowiec, brzoza, pokrzywa, podbiał, kasztanowiec, krwawnik, lipa, mniszek lekarski, babka lancetowata, głóg dwu oraz jednoszyjkowy, borówka czernica. Znajdują zastosowanie po największej części w medycynie naturalnej, zwłaszcza w fitoterapii i aromaterapii.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz