Dom z piwnicą lub bez – wykonanie wylewek

W tradycji lokalnej dominuje przekonanie, że prawdziwy, porządny dom to taki, który jest wykonany w technologii murowanej – dopiero w minionych latach nieco zmienia się to przekonanie (u co niektórych) i stopniowo coraz to więcej domów powstaje w technologii drewnianej. Większa część także z nas twierdzi, że prawdziwy dom ma obowiązek mieć piwnice – takie przekonanie dominuje przynajmniej w kolosalnej znacznej większości osób średniego i starszego pokolenia, młodzi ludzie niekoniecznie już tak uważają. W następstwie tego także decydując się na budowę domu należy podjąć strategiczną decyzję – czy konstruować dom tradycyjnym, z podpiwniczeniem, ewentualnie częściowo podpiwniczony, czy też wybrać opcję domu ustawionego na gruncie, beż żadnej piwnicy. Jest to znacząca sprawa już na wstępie, kiedy tak właściwie przeglądamy rozmaite projekty domów, albowiem już wtenczas musimy wiedzieć, który projekt wybrać, by było w nim jak najmniej przeróbek oraz zmian, niejednokrotnie wymagających poniesienia akcesoryjnych kosztów.

Dom z podpiwniczeniem to będzie na pewno pomocną opcją w sytuacji, kiedy do dyspozycji mamy relatywnie niewielka działkę budowlaną, w owym czasie najmniejsza nawet powierzchnia powinna być gruntownie, z rozmysłem zagospodarowana – wówczas wolno zainwestować w wylewka anhydrytowa cena. Budowa domu w tej opcji zezwala na przykład na umiejscowienie na poziomie piwnicy garażu, co zaoszczędzi miejsca na posesji, a prócz tego mogą być tam zlokalizowane pomieszczenia gospodarcze, kotłownia, a nawet takie pokoje gospodarcze jak pralnia, suszarnia czy siłownia – będzie to zdumiewające wykorzystanie akcesoryjnej przestrzeni.

Niemniej jednak w sytuacji, kiedy tak właściwie posiadamy ogromną posesje, przydatnym rozwiązaniem będzie podjecie decyzji o budowy domu na gruncie. Takie wyjście jest z pewnością mnóstwo tańsze, bowiem wybudowanie piwnicy podwyższa koszt budowy mieszkania, jeśli powiadamy o stanie surowym, nawet do 30 procent, a to może okazać się suma niebagatelna. Ponadto koszt ten może być jeszcze znacznie większy, jeśli okaże się, iż działka wybrana pod budowę domu posiada nadzwyczaj niski poziom wód gruntowych, wówczas dom musi być budowany w technologii tak zwanej wanny, co naturalnie zwiększy na domiar tego koszt jego podpiwniczenia.

Zobacz też to:

Dodaj komentarz