Czym jest oraz jak działa ubezpieczenie AC?

W stworzonym przez nas państwie są dwa nadrzędne typy ubezpieczenia pojazdów mechanicznych, jakie posiadają aktualną rejestrację – ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, zwane w skrócie ubezpieczeniem OC i ubezpieczenie pojazdu autocasco, zwane popularnie ubezpieczeniem AC. To pierwsze zabezpieczenie jest całkiem obowiązkowe, obowiązek ten powstaje w momencie, kiedy tak właściwie pojazd pozostaje zarejestrowany – nawet jednodniowe spóźnienie w wykupieniu ubezpieczenia OC podlega karze, a w sytuacji, kiedy tak właściwie samochód nie będzie posiadał takiego ubezpieczenia powyżej 14 dni od chwili jego rejestracji, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nałoży grzywnę na posiadacza takiego pojazdu w wielkości 750 euro – naturalnie po przeliczeniu kary na nasze miejscowe złotówki. Jeśli zaś chodzi o ubezpieczenie AC, to nie jest ono przymusowe, za to wielu kierowców, zwłaszcza nowszych pojazdów, wykupuje takie ubezpieczenie, bo ma ono o wiele szerszy zakres aniżeli ubezpieczenie OC, gwarantuje posiadaczowi danego pojazdu ubezpieczenia oraz odszkodowania w bardzo różnych sytuacjach, niezależnie od tego, czy dowodzący danym pojazdem jest sprawcą kolizji czy wypadku drogowego.

To ubezpieczenie chroni dobro, jakim jest samochód mechaniczny, w niezwykle szerokim zakresie, bowiem ubezpieczenie OC nie funkcjonuje w odniesieniu do sprawcy zdarzenia drogowego – ma prawo on nawet w wyniku wypadku rozbić swój pojazd absolutnie oraz nie dostanie najmniejszego odszkodowania, a do tego utraci zniżki, jakie do chwili obecnej posiadał zawierając ubezpieczenie OC. Ubezpieczenie autocasco zapewnia wypłatę odszkodowania w wielu przypadkach, czy to będzie spalenie się pojazdu, jego uszkodzenie w wyniku włamania, kradzież pojazdu, a w następstwie tego jego utrata. Tak wiec w sytuacji, kiedy tak właściwie posiadamy innowacyjny samochód, obawiamy się, że ma prawo on pozostać skradziony lub także uszkodzony w inny sposób, a w dodatku nie trzymamy go w garażu, lecz pod tak zwaną chmurką, warto jest wykupić takie zabezpieczenie, żeby posiadać spokojniejszy sen. W co niektórych wypadkach to nawet musimy wykupić ubezpieczenie AC, jeżeli na przykład kupujemy dane auto za kredyt samochodowy uzyskany w banku.

Zobacz też to:

1 Response

  1. Mateusz pisze:

    Kup ubezpieczenie i koniecznie z niego korzystaj. Ubezpieczenie mieszkania to najlepsze rozwiązanie, dzięki któremu można mieszkać bez obawy. Włamanie i kradzież? Nie przejmuj się, odszkodowanie przyniesie wyrównanie strat. Warto zapłacić składkę i spokojnie mieszkać, bez problemów oraz stresów. Sprawdź więcej o ubezpieczeniach na naszej stronie.

Dodaj komentarz