Budowa czy remont? Rozważamy wydatki

Planując budowę swojego mieszkania, należałoby jest tak rozplanować wykonanie wszelkich prac budowlanych, żeby ukończyć inwestycję przed nastaniem zimy. Dlatego więc najodpowiedniej jest nawiązać pierwsze prace budownicze z nastaniem wiosny, wtedy jest największa okazja zakończenia inwestycji przed zimą.

Jeżeli niemniej jednak tak się nie stanie, miarodajne prace są także możliwe do wykonania w miesiącach zimowych. Jeżeli nie zdążymy obiektu otynkować, nie ma większego kłopotu, można tą czynność zostawić na wiosnę. Najistotniejsze jest zadaszenie domu przed zimą, by bronić już wykonane prace przed niepomocnymi warunkami atmosferycznymi. Zwykle tynkowanie oraz murowanie ścian jest dopuszczalne, jeżeli temperatura powietrza nie jest niższa niż atut 5 stopni Celsjusza. Jeśli wewnątrz jest już ogrzewanie, przez całą zimę można spokojnie wykonywać prace budowlane we wnętrzu. Nawet jeżeli nie ma jeszcze wstawionych w obiektu okien, wolno wykonywać prace po zaklejeniu folią otworów okiennych, żeby chronić wnętrze przed minusową temperaturą i opadami.

Jeżeli nie ma we wnętrzu ogrzewania, wolno prowizorycznie zainstalować piecyk grzewczy, tak zwaną kozę. Planując konstrukcję domu, pierwszym szczegółem podjętego w tym aspekcie działania będzie z pewnością znalezienie odpowiedniej działki – należałoby także zadbać o piwnica ogrodowa. W tym czasie powstaje dylemat, której wielkości ma to być działka – ta o niewielkich rozmiarach będzie z pewnością mniejszym kosztem pieniężnym, jednak inne kwestie wskazują, że posiadanie dużej działki pod budowę ma wiele zalet. W głównej mierze nie będziemy ograniczeni wielkością obiektu mieszkalnego, jaki będziemy budować – należy wziąć też pod uwagę rozbudowę domu w przyszłości. Także kwestia dobudowania obiektów gospodarczych czy garażu także będzie niedopuszczalna przy działce zanadto małej.

Nieraz zdarzają się działki o relatywnie kolosalnej przestrzeni całkowitej, niemniej jednak o kształcie prostokąta nadzwyczaj wydłużonego, tak, że działka po prostu jest bardzo wąska. Jest to niekorzystne, albowiem będzie sporo trudniej zbudować na takiej działce dom, umeblować w ogóle następnie taką działkę. Nie powinna ona więc mieć mniejszej wielkości aniżeli 20 metrów, musimy albowiem wziąć pod uwagę prawo, zgodnie z którymi odległość ściany domu od granicy działki powinna wynosić nie mniej niż 4 metry (jeśli ściana ma otwory okienne lub też drzwiowe).

Zobacz też to:

Dodaj komentarz